اطلاعات عمومی

گل نیلوفر نقره ای؛ پیوند هنر، اصالت و طبیعت

گل نیلوفر نقره ای

بسیاری از آثار هنری ماندگار و تاثیرگذار در تاریخ، از دل طبیعت الهام گرفته شده اند. گل نیلوفر که به گل لوتوس نیز شناخته می شود، یکی از زیباترین و معنوی ترین اجزای طبیعت است که همیشه مورد توجه هنرمندان بوده است. از ظروف سلطنتی پادشاهان ایران تا نقوش تخت جمشید، از حکاکی های طاق بستان تا اصیل ترین نقاشی های خانه های بزرگان ایرانی طرح های گل لوتوس خودنمایی می کنند.

تلفیق گل نیلوفر و فلز نقره، دست سازه ای شگفت انگیز پدید می آورد که حضورش به هر فضا و مکانی حس اصالت، بزرگ منشی و معجزه ای از جنس طبیعت می بخشد. به همین خاطر ظروف نقره و تابلوهای قلمزنی با طرح  و نقش گل نیلوفر همیشه مورد اقبال استادان هنرهای دستی برای خلق محصولاتی بی نظیر بوده است.

 

نیلوفر؛ بازتابی از اصل انسان

گل نیلوفر کمال زیبایی است. ریشه‌های آن مظهر ماندگاری و ساقه آن نماد بند ناف انسان است که باعث می‌گردد انسان با اصل خویش پیوند بخورد. لوتوس به معنای شکفتن معنوی است. چرا که ریشه‌های این گل در لجن بوده و با این وجود به سمت و سوی آسمان می‌رود. از آب‌هایی تیره خارج شده و گل‌های آن زیر روشنایی و خورشید رشد می‌نمایند.  اگر کمی دقیق تر نگاه کنیم، گل نیلوفر بسیار شبیه ما انسان هاست. بشر ابتدا از نطفه ای بد بو و گندیده شکل می گیرد و بعد از آن می تواند با انتخاب های  خود در چها رچوب قوانین پروردگار به اوج روشنایی و کمال برسد.

در قرآن کریم نیز به ریاضت و سختی در خلقت انسان و تاثیر آن در رشد و شکوفایی انسان اشاره می کند:

 

 لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسَانَ فِی کَبَدٍ 

همانا ما انسان را در رنج و سختی آفریدیم (سوره بلد آیه ۴)

 

با توجه به این آیه، رنج و سختی در مسیر رشد یکی از اصول حاکم بر این جهان است.  و  انسان های بزرگ خواستار موفقیت چه در جنبه های معنوی و چه در در جنبه های مادی،  با خواست خود به استقبال سختی و ریاضیت می روند. گل نیلوفر در سخت ترین شرایط در مرداب می روید ولی گل های آن از زیباترین و خاص ترین گل های جهان هستند. این گونه است که این گل زیبا این چنین با اصالت انسان قابل قیاس است.

 

لوتوس، گلی نمادین در اصیل ترین تمدن های جهان

در مصر و هند این گل نمادی از چهار عنصر آب، خاک باد و آتش است. چرا که ریشه این گل در مرداب با ترکیب آب و خاک است، ، با باد رشد می‌نماید و شکوفه‌هایش به کمک نور خورشید باز می‌شوند. نیلوفر در هند جزء گل‌های مقدس و نمادی از نظم و زیبایی به شمار آمده، به طوری که در همه زندگی هندیان نفوذ داشته است. هندی‌ها معتقدند که سرگذشت لوتوس به سرنوشت انسان شباهت دارد.

به طور خلاصه گل نیلوفر در اعصار مختلف بیانگر نمادهای مختلفی مانند صلح جهانی، باروری، عبادت، ریاضت، تندرستی، زیبایی، عشق، کامیابی، حمایت از موجودات زنده و قدرت حاصل خیز بودن زمین است.

 

لوتوس، گلی نمادین در اصیل ترین تمدن های جهان

 

گل نیلوفر، حک شده بر قلب بزرگ ترین آثار هنری جهان

 از ابتدا گل نیلوفر برای اقوام مختلف به صورت نمادی معنوی به کار می‌رفته است. همچنین از گذشته‌های دور،  نقش این گل را روی اشیاء هنری به کار می‌برده‌اند.معمولا نقش گل نیلوفر را برای اشیایی که از لحاظ مذهبی یا درباری از درجه بالایی برخوردار بودند ،استفاده می کردند. بنابراین این گل، معنایی اسطوره‌ای و خاص داشته و صرفا برای زیبایی و تفنن به کار نمی‌رفته است.
در ایران باستان، در نقش های برجسته‌ تخت جمشید و در حجاری‌ های طاق بستان کرمانشاه نیز گل نیلوفر را مشاهده می‌ شود. نیلوفری که در تخت جمشید به دستان پادشاهان نقش بسته، نمادی از صلح و شادی است. در ایران باستان گل نیلوفر مظهر جاودانگی بوده است.

 

اصالت و کاربرد فلز نقره

در دوره هزاره چهارم پیش از میلاد در کتاب های تاریخی  به شیوه ساخت فلز نقره اشاره شده است . در این دوره رومیان،یونیان،مصریان و ایرانیان باستان همواره از آن استفاده زینتی و تجاری میکردند. برحسب کشفیات  انجام شده، ایرانیان باستان جزو اولین تمدن هایی بوده اند که از فلز نقره برای ساخت اشیا استفاده می کردند.

بیشترین کاربرد این فلز در ساخت زیورآلات و تزئینات است و این در حالی ست  که نقره نقش به سزایی در صنعت های پزشکی ، دندان پزشکی ، صنایع عکاسی و ساخت پنل خورشیدی ایفاکرده است. .

 

ظروف نقره در ایران باستان

 

ایران و نقره

ایران دارای معادن متعدد  سنگ نقره می باشد. برای مثال نخلک در میانه کویر لوت و  انارک نایین اصفهان  جزو قدیمی ترین معادن نقره  هستند. در دوره ساسانیان هنر نقره کاری رونق فراوانی داشت و از سنگ نقره های استخراج شده از این معادن  به منظور ساخت ظروف خاصی معروف به سیمین استفاده می شد.

در ایران شهر های مختلفی از جمله اصفهان، مشهد و تبریز در تاریخ به ساخت نقره جات معروف هستند و اساتید برجسته بسیاری در این حوزه فعالیت کرده یا مشغول به فعالیت هستند.  ساخته هایی که بخشی از تاریخ نقره ایران را در بر می گیرند. خلوص این فلز در ایران مانند بقیه کشور ها با عیار ۹۲۵ ساخته می شود.

 

 نقره؛ فلزی ارشمند در خلق آثار هنری ایران باستان

در روزگار پادشاهی مادها ، دوران هخامنشی را باید اوج قدرت و عظمت ایران باستان در صنعت فلزکاری دانست و هرکس آثار فلزی دوره ساسانی را ملاحظه کند این موضع  را تصدیق می نماید.

آثار باقی مانده مانند جام ها و بشقاب هایی که هخامنشان می ساختند، تنگ های خوش نقش و نگار،  طبق های زرین دوره مغولی و تیموری، شمعدان ها و ظروف سلجوقی، تنگ ها و بشقاب ها و شمشیرهای زیبای صفوی و همچنین آثاری که هم اکنون به وسیله هنرمندان معاصر خلق می گردد، همه نشانه های انکار ناپذیری از شکوه ، جلال و عظمت  هنر فلزکاری و به خصوصی نقره کاری در سرزمین ایران است.  در این میان اصفهان در بین دیگر شهرهای ایران جایگاه ویژه ای را در هنر نقره سازی به خود اختصاص داده است. هرچند در طول تاریخ و بر اثر تاراج اسکندر و سپاهیان وی و ذوب نمودن نقره های ساخته شده در زمان های قدیم، بسیاری از این اشیاء و ظروف از بین رفته است.  آنچه طی دو قرن اخیر توسط کاوشگران باستان شناس یافت شده است آثاری است که توسط مردم در دل خاک پنهان شده بودند.

 

سرویس روکش نقره

 

چشم نوازی نیلوفر و ارجمندی نقره

گل نیلوفر گنجینه ای شگرف از نمادها و پیوند با اصالت انسان را در دل خود جای داده است. با نگاه کردن به این گل زیبا هر روز عمیق ترین مفاهیم زندگی در ذهن انسان مرور می شود. و چه زیباست نمایش اصالت این گل مرداب در قالب سازه ای دست ساز از جنس نقره؛ که ما آن را لوتوس نقره ای یا نیلوفر نقره ای نام گذاری کرده ایم. هنرمندان کیمیاترنج در نهایت ظرافت و دقت زیبایی های گل نیلوفر بر روی ظروف نقره به تصویر کشیده اند تا والاترین و مقدس ترین واژه های جهان با تار و پود زندگی انسان های امروزی گره بخورد.

کیمیاترنج این ظروف ارزشمند را با فناوری روکش نقره برای فروش آماده کرده است تا هزینه تجربه لذت بخش استفاده از این صنایع دستی اصیل در فضای خانه های ایرانی به حداقل برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *