اجتماعی, اطلاعات عمومی, فرهنگی

محله جلفا اصفهان، کوچه پس کوچه های قصه ها

محله جلفا اصفهان

محله جلفا یادگار خانه های تاریخی، خاطرات کودکی و خیابان های خاطر انگیز در تاریخ اصفهان است. اصفهان از جمله مهم ترین شهر های توریستی ایران، که بعد از سالیان سال، بافت های سنتی خود را در محله هایش حفظ کرده است. محله ی جلفا یکی از این مکان هایی است که پیاده روی در کوچه های آن برای هر رهگذری دل نشین خواهد بود.

محله جلفا اصفهانقدمت محله ی جلفا

قدمت این محله به زمان شاه عباس باز میگردد و معماری سنتی و منحصر به فرد خانه ها و کلیسا هنوز بافت سنتی خود را دارند. این محله با آوازه ی ارمنی ها مشهور و مکان گرد هم آیی مسلمانان، مسحیان، زرتشتیان و کلیمی ها نیز بوده است. نام این محله در واقع “جلفای نو” است که بعد از سوختن جلفای قدیم در حاشیه رود ارس، در جنوب زاینده رود اصفهان بنا شد.

چطور به محله جلفا سر بزنیم؟

محله ی جلفا واقع شده در جنوب غربی اصفهان میان هتل جلفا، میدان جلفا و کلیسای وانک قرار گرفته است. و بازدیدکنندگان میتوانند آن را به راحتی در نقشه پیدا کنند. این محله از شمال به خیابان نظر، از جنوب به خیابان شریعتی، از غرب به خیابان حکیم نظامی، محتشم کاشانی و از شرق به خیابان توحید محدود می‌شود.

تور پیاده روی در محله توریستی اصفهان

اگر اهل سفر باشید، اصطلاح walking Tour یا همان تور پیاده روی که در اکثر شهرهای توریستی دنیا برگزار می شود را باید شنیده باشید. ما تور پیاده روی جلفا را پیشنهاد میکنیم، که شما را شگفت زده خواهد کرد. برای گشت وگذار در اروپای قدیم، نیازی به ماشین زمان نخواهید داشت. کافی است یک جفت کفش مناسب پیاده‌روی پا کنید و در این محله قدم بزنید. در محله جلفا اصفهان علاوه بر ساختمان های قدیمی و زیبا که با معماری خاصی کنار هم قرار گرفته اند، خیابان‌های سنگ فرش شده و تمیز، ساعت‌های بلند قامت، کلیساها، کافه‌ ها و بسیاری جاذبه های دیگر چشمان شما را خیره خواهد کرد. زیبایی های محله جلفا اصفهان هر بیننده ای را مات و مبهوت خواهد ساخت.

پیاده روی در کوچه های جلفا

محله ی جلفا از پرتردد ترین مناطق اصفهان است که پذیرنده ی بازدیدکنندگان از سراسر دنیا است. شما میتوانید از سمت زاینده رود ( خیابان توحید و حکیم نظامی ) وارد این محله شوید و در کوچه ها قدم بزنید. در حین قدم زدن خانه های سنتی، فروشگاه ها و رهگذرانی با فرهنگ های متنوع لبخند آرامش بخشی را به شما هدیه میدهند. این منطقه با فراهم کردن امکانات رفاهی و چندین پارکینگ پذیرنده ی بازدیدکنندگان میباشد.

کلیسا ها مهمترین جاذبه های محله جلفا

کلیساها بخش مهم محله جلفا را تشکیل می دهند. ۱۱ کلیسای تاریخی و قدیمی که برخلاف دوستان اروپایی شان شکل و شمایلی اصفهانی دارند و با خشت و خاک ساخته شده اند. معروف ترین این کلیساها، کلیسای وانک، کلیسای مریم و هاکوپ، کلیسای بیت لحم هستند. سر یک ساعت مشخص صدای ناقوس کلیساها بلند می شود و فضا را برای لحظاتی هر چند کوتاه تغییر می دهد.

کلیسا وانک محله جلفالحظات سال نو در محله جلفا

همه ساله با فرا رسیدن سال نو مسیحی حال و هوای جلفا هم عوض می شود. بوی شیرینی مخصوص ارامنه، کاج های آذین بندی شده و کوچه های آراسته در لحظات کریسمس چهره جلفا را حسابی تغییر می دهند. بابانوئل ها هم که حسابی سرشان شلوغ است، در کنار کاج ها شور و شوق را به خیابان های جلفا بازمی گردانند.

سال نو در محله جلفاترکیبی از کافه های سنتی و مدرن

یک قهوه ی دبش بهترین نوشیدنی است که در حال و هوای این محله دل نشین هر رهگذری را جذب میکند. در کوچه پس کوچه قصه ها بوی قهوه های جلفا مست کننده است. شما میتوانید یکی از کافه های دلنشین را انتخاب و به همراه دوستان خود به صحبت بنشینید. و از ترکیب معماری بینظیر سنتی و مدرن خانه ها و فروشگاه های پیرامون لذت ببرید.

قدم زدن در کوچه سنگ تراش ها

کوچه سنگ تراش‌ها پاتوق بسیاری از ارمنی‌ها است. این کوچه بسیار زیبا، کاملا سنگ فرش شده است و محلی بسیار دنج و آرام برای پیاده‌روی به شمار می‌رود. امنیت این محله به رهگذران این امکان را میدهد تا در هر ساعتی از شبانه روز با آرامش خاطر در کوچه پس کوچه‌های آن قدم بزنند و چند ساعتی را در اروپا سیر کنند. وجود نیمکت‌های چوبی در کوچه‌ها و همچنین در کنار خانه‌های تاریخی همانند هورانس و کافه‌های بی‌شمار به محله جلفا نفسی تازه بخشیده و درختان بلند چنار هم این محله را غرق در حس زندگی و شادابی کرده است.

لذت خرید کردن در محله جلفا

تنوع پوشاک در فروشگاه های این محله رهگذران را برای خرید ترغیب میکند. به ندرت پیش می آید، رهگذران بعد از قدم زدن در کوچه و خیابان های جلفا، پوشاک مورد علاقه خود را در فروشگاه های این محله امتحان نکنند. در میان این فروشگاه ها، تعدادی نیز پیدا میشوند که مانند فروشگاه کیمیا ترنج محصولاتی ساخته شده با هنر اصیل اصفهان را در قالب پوشاک ارائه دهند. که در بین این کوچه و خیابان ها میدرخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *