صنایع دستی

ظروف سفال هنری پراهمیت در ایران

سفال ایران

سفالگری از جمله هنر هایی است که بازتابی از تمدن ایران را در ذهن ها زنده میکند. ظروف سفالی از قرن های پیش تا کنون استفاده داشته است. علت اهمیت این ظروف وجود خواص طبیعی در آن هاست. ظروف سفالی از مواد اولیه کاملا طبیعی بطور دست ساز ساخته میشوند. همین ویژگی موجب استفاده از ظروف و کوزه های سفالی برای خنک نگه داشتن آب و پرورش گیاهان در زمان های قدیم بوده است. امروزه ظروف سفالگری بیشتر جنبه ی تزئینی و پذیرایی داشته. و طرح و نقوش کار شده بر روی آنها اهمیت بالایی دارد.

صنعت سفال سازی در اصفهان

سفالگری از صنایع کاملا دست ساز است که تمدن دیرینه ای در تاریخ اصفهان دارد. اصفهان از جمله شهرهایی است که بیشترین صنایع دستی و انواع هنرهای سنتی را در خود جای داده است. لعاب آبی فیروزه‌ای در سفال های شهرضای اصفهان از بینظیرترین طرح ها میان صنایع دستی است. نقوش گل و مرغ طراحی شده در سفال های این شهر هنری است که مشابه آن جای دیگر پیدا نمیشود. محصولات سفال با طرح ها و نقوشی مثال زدنی طراحی شده و با لعاب های با کیفیت پوشش داده میشوند که از بهترین هنر های اصیل اصفهان هستند.

صنعت سفال سازیانواع ظروف سفالی در میان صنایع دستی

در زمان قدیم از ظروف سفالی در ابعاد بزرگ استفاده های زیادی میبردند. در عصر جدید با گسترش روش های نوین از سفال در هنر سرامیک و کاشی سازی بصورت گسترده بهره گرفته اند. کاشی های مشبک، زرین فام، معرق و معقلی از نمونه طرح هایی هستند که به وفور در معماری های سنتی دیده میشوند. گلدان های سفالی با طرح های سنتی کنده کاری شده برای نگهداری گیاهان از دیگر کاربرد های سفال در زمان گذشته بوده است. این ظروف در طی تاریخ به دلیل شکنندگی و وزن بالا با دیگر انواع گلدان و ظروف جایگزین شدند. در حال حاضر ظروف سفالی در ابعاد کوچک تر اما با هنر های بسیار ارزشمند ساخته شده اند. انواع ظروف سفالی شامل بشقاب های میناکاری ، لیوان های سنتی، سینی های پذیرایی، پارچ و پیاله ها میشوند. این صنایع دستی بصورت لعاب دار و بدون لعاب عرضه شده و ترکیبی از هنر های نقاشی،‌میناکاری و برجسته کاری بر روی آن ها کار شده است.

مواد اولیه در ساخت ظروف سفالی

صنایع دستی سفالی از دسته محصولاتی هستند که از عناصر طبیعی آب، خاک و آتش بدست می آیند. و پس از شکل گیری و پخته شدن، فرایند اصلی که طراحی و لعاب کوره ای است، توسط اساتیدی مجرب بر روی آنها اعمال میشود. از خاک رس به عنوان مواد اولیه در ساخت گل سفالگری استفاده میشود. ابزار دیگری از جمله چرخ سفالگری، انواع کاردک ها، گونی و تخته های گچی و چوبی، ابزار تراش و … در ساخت ظروف سفالی توسط سفالگر مورد استفاده قرار میگیرند.

فرایند ساخت ظروف سفالیظروف سفالی نقاشی شده، متنوع در طرح

هنرمندان ایرانی با ترکیب خلاقیت و هنر طرح های مدرن و سنتی را بر روی مجسمه ها و صنایع دستی سفالی نقاشی میکنند. نقاشی بر سفال معمولا با استفاده از رنگ اکریلیک و گواش انجام شده و با زیرسازی مناسب میتوانند هر طرحی را پیاده سازی کنند. بشقاب های دیواری، کوزه و گلدان ها از انواع ظروف سفالی نقاشی شده هستند.

بهترین ظروف سفالی در ایران

ساخت ظروف سفالی در سرتاسر ایران بخاطر طراحی سنت و فرهنگ شهر های مختلف در آن ها، طرفداران خاص خود را دارد. یزد از جمله شهر هایی است که ظروف سفالی با طرح های خورشید، ماهی و مرغ ها که نشان از پرندگان این سرزمین هستند، را به بازار سفال ایران عرضه میکند. ظرافت و زیبایی را میتوان در ظروف سفالگری سمنان دید. کوزه و مجسمه های سفالی از انواع پرندگان و طرح های طبیعی ساخته شده توسط استادان هنرمند از بهترین صنایع دستی این شهر هستند. کوزه های سفالی ساوه با طرح های برجسته و رنگ های خاص در تاریخ سفالگری ایران شناخته شده هستند.

بشقاب سفال

لالجین پایتخت سفالگری در همدان

شغل اصلی مردمان لالجین سفالگری است. از این رو با کیفیت ترین سفال ایرانی را سفال لالجین میدانند. انواع ظروف و مجسمه های سفالی لالجین در طرح های اسلیمی و تذهیب عرضه میشوند. تزیین سفره ی هفت سین با ست ظروف لالجین جلوه ای بینظیر را میسازد. ترکیب رنگ های نقاشی شده در این صنایع دستی باغچه ای از گل های رنگارنگ را در ذهن پدیدار میکند. طراحی نقوش دقیق بیرون و داخل ظروف را پر کرده اند. کیفیت ساخت صنایع دستی لالجین با طرح های نیمه برجسته در برابر دیگر ظروف سفال کاملا قابل تشخیص بوده و از نظر رنگ و لعاب در طول زمان ثابت هستند.

انواع ظروف سفالی

سفال های میناکاری شده جلوه ای با شکوهی از اصالت

اساتید هنرمند اصفهان از دیر باز در ترکیب هنر ها تبحر داشته اند. هنر میناکاری از هنر های مطرح در اصفهان است که آن را در معماری این شهر نیز دیده میشود. طراح های میناکاری بر روی صنایع دستی سفالی معروف ترین محصولات در دسته ی هنر های دستی هستند. از انواع ظروف میناکاری شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سفال میناکاری با طرح نقاشی
  • سفال میناکاری خانه بندی
  • سفال میناکاری مرصع
  • سفال مینکاری با طرح های برجسته

خرید ظروف تزیینی و پذیرایی سفال

برند تجاری کیمیاترنج بهترین ظروف سفالی را در انواع تزئینی و پذیرایی عرضه میکند. از جلوه ی نقوش حک شده بر این محصولات میتوانید شفافیت، کیفیت و اصالت محصولات را تشخیص دهید. گز خوری و میوه خوری های میناکاری شده به سبک لالجین ترکیبی بینظیر از هنر هستند که سالیان سال بدون افت کیفیت باقی خواهند ماند. برای خرید ست های سفالی در طرح های ترنج، اسلیمی و تذهیب میتوانید به فروشگاه کیمیاترنج مراجعه کنید.

ست هفتسین لالجین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *