دکوراسیون

زیبایی به سبک خانه های اصیل ایرانی

زیبایی به سبک خانه های اصیل ایرانی

خانه های اصیل ایرانی با ترکیبی از هوشمندی و ظرافت معماری ایرانی، زیبایی خاصی را در خود گنجانده اند . پا که داخل ساختمان بگذارید، می توانید آجرها را لمس کنید، الگوهای سنتی گل را روی دیوارها دنبال کنید و خود را در آشپزخانه با منظره اتاق ها بیابید. پنجره ها را بازکنید و حیاطی وسیع  با حوض آبی درخشان و گلدان های چیده شده در کنار آن  را به همراه بازی ماهی های قرمز در آب تماشا کنید.

این سبک از معماری طرفداران بسیار زیادی دارد و  هر انسانی را عاشق فرهنگ و هنر ایرانی می کند. یکی از جنبه های جذاب این عمارت ها، توجه به منطقه جغرافیایی در هنگام ساخت این خانه هاست. این عمارت ها توسط معماران حرفه ای ساخته شده اند  و آن ها در طراحی خانه ها  هم  جنبه ظاهری و هم از جنبه آب و هوایی را در نظر گرفته اند. اگر به این خانه ها سری بزنید، در میانه سوز سرمای زمستان، گرما را در این خانه ها احساس خواهید کرد و در هوای گرم تابستان، از هوای خنک داخل عمارت لذت خواهید برد.

یکی از اولین دلایلی که گردشگران ایرانی و خارجی تصمیم می گیرند به ایران سفر کنند، بازدید از خانه های سنتی ایرانی است. فرقی نمی کند علاقمند به معماری باشید یا نه اما حتما شیفته نبوغ این خانه های قدیمی خواهید شد. طراحی مبتکرانه گچ بری ها، آینه کاری ها و نقاشی ها نماد مفاهیم غنی فرهنگ ایرانی هستند. باغچه های پر گل و درخت های بلند از دیگر ویژگی هایی هستند که نگاه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. به طورکلی، ساختمان های ساخته شده به سبک معماری ایرانی،  تنها یک خانه یا عمارت نیستند؛ آنها در واقع بازتابی دقیق از فرهنگ، سبک زندگی، نگرش، اصول و مذهب  ایرانی هستند.

هرچند در سال های اخیر با گرایش مردم به سمت معماری های غربی و مدرن، معماری و طراحی سنتی کمتر در خانه های ایرانیان به چشم می خورد اما هر روزه شاهد برپایی کافه ها و رستوران های مختلف در فضای این عمارت های قدیمی ایرانی و پذیرایی از مهمانان با با ظروف و مبلمان طرح صنایع دستی هستیم که استقبال مردم را نیز در پی داشته است. همچنین این روزها بسیاری از افراد گوشه ای از خانه خود را به سبک سنتی چیدمان می کنند و از آن برای استراحت و فارغ شدن از هیاهوی زندگی بهره می گیرند. همه این نشانه ها از محبوبیت و جذابیت معماری سنتی ایرانی در بین افراد جامعه خبر می دهد. با شناخت هرچه بیشتر جزئیات طراحی خانه های سنتی می توان به مفاهیم عمیق فرهنگ ایرانی پی برد.

 

خانه های سنتی تصویرگر فرهنگ های محلی

خانه های سنتی تصویرگر فرهنگ های محلی

 

خانه های سنتی تصویرگر فرهنگ های محلی

خانه های سنتی ایرانی در هر نقطه از ایران بسته به اقلیم و شرایط آب و هوایی، فرهنگ و اصول منطقه متفاوت ساخته شده اند. برای مثال خانه هایی که در یزد ساخته شده اند نشاندهنده فرهنگ و اقلیم مردمان یزد است که با دیگر شهر های ایران متفاوت است. ناگفته نماند که اهمیت مسایل محلی و فرهنگی در طرح ها به چشم می خورد زیرا طیف بیشتری از تکنیک ها، مواد و شکل ها و فرم ها نمایان می شود. آنها در واقع نماینده واقعی تنوع محلی و فرهنگی در سراسر ایران هستند.

 

درونی مجلل با ظاهری متواضعانه

یکی از نکته های قابل توجه و بسیار تکان دهنده خانه های سنتی ایرانی این است که به جز کاخ ها و عمارت ها،  بیشتر خانه های سنتی نمای بیرونی ساده ای دارند اما نمای داخلی آنها براساس میزان ثروت افراد طراحی و ساخته شده است. یکی از دلایل ساخت نمای بیرونی ساده، تواضع افراد محله بود تا فقرا تفاوت اختلاف طبقاتی را با همسایگان خود احساس نکنند. این موضوع مهمی از فرهنگ یک ایرانی از احساس همدردی و توجه افراد به یکدیگر است.

 

طراحی داخلی مجلل خانه های سنتی ایرانی

طراحی داخلی مجلل خانه های سنتی ایرانی

 

طراحی داخلی اصیل به سبک طبیعت

یک عامل بسیار مهم در طراحی فضای داخلی خانه های سنتی استفاده از مواد، عناصر، الگوها و طراح هایی است که مستقیم یا غیرمستقیم برگرفته از طبیعت هستند. تناسب دقیق، فرم های مناسب و تزیینات با رنگ های متنوع از شاخصه های اصلی معماری سنتی ایرانی است. در عمارت های قدیمی طاقچه و طاق در سردرها، ایوان‌ها و ستون‌های بلند و دیوارها مشاهده می شود که نشان‌دهنده اهمیت حریم خصوصی در معماری آنهاست. در هر خانه‌ای چراغ های سنتی  بر روی طاقچه ها دیده می شود که روشنایی خانه با نور آن ها تامین می شد.

 

اسم آشنای اندرونی و بیرونی

حریم و حرمت از ارزش های اساسی فرهنگ ایرانی است. خانه های سنتی دارای مساحت بزرگی است که از دو قمست مجزا تشکیل شده‌اند. یکی از این قسمت ها اندرونی بوده که مخصوص اعضای خانواده و خدمتگزاران است و در واقع حریم خصوصی خانه است تا زنان در آن راحت باشند. قسمت بیرونی مخصوص مهمانان بوده و آن ها نمی توانند وارد حریم اندرونی شوند تا حریم میزبان را حفظ شود.

 

رنگین کمان پنجره های سنتی

رنگین کمان پنجره های سنتی

 

رنگین کمان پنجره ها

هرچه خانه ها بزرگتر و پیچیده تر شوند اهمیت نورپردازی در آن ها بالاتر می رود. پنجره ها نقش برجسته ای در نفوذ نور به داخل عمارت دارد و فضای منحصر به فردی را در خانه ایجاد می کند.. گذر نور از پنجره هایی با ترکیب رنگ های قرمز، زرد، سبز و آبی در یک پنجره مکانی معنوی را برای رشد روح و آرامش جسمانی به وجود می آورد. پرده های قلم کاری و با بته جقه های قرمز، مخمل های زرشکی و پرده های سرمه دوزی دستی محیط سنتی زیبایی و چشم نوازی پنجره ها را کامل می کند. در اکثر خانه های سنتی پنجره ای رو به مکان های عمومی و کوچه ها وجود ندارد. و پیام این طراحی چنین است که:   نه تنها خانه را از طوفان های شن و گرد و غبار دور نگه دارید، بلکه خانه را از همه صداها و صداهای بیرون دور نگه دارید.

 

دکوراسیون مجلل با سازه های دست ساز

ایرانی ها در قدیم عادت داشتند بر روی زمین بشینند، دور کرسی جمع شوند و استراحت کنند و با استفاده از پشتی و مخطع برای مهمانان خود جایگاه ایجاد کنند.از این جهت قالی اتاق جزو وسایل اصلی خانه های سنتی به حساب می آمد. حتی پس از مدتی که مبل و تخت ها به خانه ها وارد شدند، اهمیت فرش در وسایل خانه کم نشد. فرش های با نقش و طرح اسلیمی همچون تابلوی نقاشی بر روی کف خانه های اصیل ایرانی جلوه گری می کند.

وقتی به ترکیب ظروف و پارچه های وسایل خانه های سنتی نگاه می کنید،  از ترکیب هوشمندانه و مجلل رنگ های غنی و پررنگ مانند قرمز، فیروزه ای ، قهوه ای و سبز مبهوت خواهید شد. ظروف مسی و برنجی، از مهم ترین ظروف آشپزخانه و دکوراسیون این خانه ها بشمار می روند. فلزهای مس و برنج به دلیل شکل پذیری بالایی که دارند در ساخت اشیا گوناگون مثل گلدان ها، مجسمه ها و …  استفاده می شوند.  بسیاری از خانم ها طلاها و وسایل زینتی خود را داخل جعبه های خاتم قرار می دادند و  تخته نردهای اعیانی مردان نیز از چوب با طرح های خاص ساخته می شد.

 

چیدمان سنتی خانه

چیدمان سنتی خانه

 

مجسمه های برنزی، تنگ های قلم زنی در گوشه های مختلف خانه بر روی میزهای سنتی خودنمایی می کنند.علاوه بر این ، تقارن و تعادل در کل این بخش های خانه یکی از ویژگی های قابل توجه در کل این  خانه ها است. تمام این ظرافت ها و سازه های دستی که  در این خانه ها باعث می شود حس پاکی ، صداقت و آرامش در میزبان و مهمانان پرورش یابد .

 

حیاط خانه های سنتی

برای خانه های سنتی ایرانی حیاط نقش مهمی را دارد و در واقع قلب خانه به شمار می آید. وقتی در خانه باز می شود اولین نگاه هرکسی به حیاط سرسبز خانه با گلدان های پر گل و بازی ماهی ها داخل حوضچه آبی می خورد. در این حیاط می توانید ساعت ها وقت بگذرانید و چایی لبسوزی، که بر روی سماور برنجی دم کشیده است، بریزید و از نسیم ملایم ، صدای روان آب و آواز پرندگان، عکس خاطره انگیزی را در ذهن خود ثبت کنید.

 

شاید در حال حاضر به دلایل مختلف ساخت و یافتن خانه هایی با سبک معماری ایرانی برای زندگی به راحتی امکان پذیر نباشد. اما هنوز هم با کمی ذوق و سلیقه می توان با استفاده از صنایع دستی موجود در بازار گوشه دنجی ایجاد کرد و حال و هوای خوب و دلنشین و جلوه اصیل فرهنگ ایرانی را به خانه خود داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *