صنایع دستی

روز جهانی صنایع دستی، روز بزرگداشت هنر و فرهنگ

روز جهانی صنایع دستی مبارک

۱۰ ژوئن مصادف با ۲۰ خردادماه ۱۴۰۱  روز جهانی صنایع دستی نام گذاری شده است؛ روز قدردانی از تلاش های  مردان و زنانی است که آثاری را از جنس عشق و هنر، مختص ملت خود می آفرینند. صنعتگران هنرمندی که هنر کشور و قوم خود را  را از نسلی به نسل دیگر منتقل می کنند تا آثار ارزشمند و فرهنگ ملت شان در حافظه تاریخ پایدار بماند و سالیان سال در عرصه جهانی بدرخشد.

امروز روز پاداش دادن به آثار هنری  تمامی ملت ها و فرهنگ ها  است. روزی متعلق به دنیای هنر تمام عیار دست و روح!  روز  آثاری که با تمام عشق و هنر یک انسان به وجود می آیند و هیچ قیمتی نمی تواند ارزش آن را مشخص کند. صنایع دستی، وسیله ای برای نمایش میراث فرهنگی یک ملت است. همچنین بیانگر تاریخ و آداب و رسوم اقوام مختلف  یک کشور می باشد.

ایران با فرهنگ و تاریخ غنی و منابع مختلف مواد طبیعی مانند چوب، فلزهای مختلف، سنگ های قیمتی و غیره، از قدیم الایام، مرکز تولید  صنایع دستی و آثار هنری  متعددی مانند بافندگی، نقاشی، سفالگری و غیره بوده است. در هر شهر و روستایی،  صنعتگران مختلف از زن و مرد مشغول ساخت صنایع دستی محلی و فروش محصولات خود برای کسب درآمد هستند.

 

۱۰ ژوئن/روز جهانی صنایع دستی

شاید برای شما جالب باشد که چرا ۱۰ ژوئن را، روز جهانی صنایع دستی نام گذاری کردند. داستان از این قرار است که اولین کنفرانس بین المللی در ۱۰ ژوئن ۱۹۶۴ در نیویورک، بعد از جنگ جهانی دوم با حضور کشورهایی که به صنایع دستی  با رویکرد هنری و فرهنگی نگاه می کردند ، برگزار شد. در این کنفرانس تعدادی از اساتید دانشگاه، هنرمندان، صنعتگران و … از ۴۰ کشور جهان حضور داشتند. در پایان همایش، تأسیس «شورای جهانی صنایع دستی» به عنوان زیرمجموعه یونسکو تصویب شد و دبیرخانه آن در شهر آمستردام هلند راه اندازی شد.  اهداف این شورا به صورت زیر تبیین شد:

  • تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دست ساز و همچنین ارتقای سطح دانش حرفه ای آن ها
  • حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به عنوان رکن اصلی حیات فرهنگی ملت ها
  • ایجاد همبستگی میان صنعتگران صنایع دستی در سراسر جهان

ایران نیز در سال ۱۳۴۷ برابر با ۱۹۶۸ میلادی به عضویت این شورا درآمد و فعالیت خود را در مجمع آسیا و اقیانوسیه آغاز کرد. پس از آن ایران در سال ۲۰۱۰ پیشنهاد کرد که روزی به عنوان روز صنایع دستی در نظر گرفته شود و روز ۱۰ ژوئن مصادف با تاریخ تأسیس شورا برای آن در  نظر گرفت. شورای جهانی صنایع دستی با این پیشنهاد موافقت کرد و این روز به نام روز جهانی صنایع دستی (WHD) نامگذاری شد.

 

صنایع دستی راهی برای شناخت اقوام و ملل ها

همه انسان ها امکان سفر به کشورها و فرصتی برای دیدار و شناخت همه فرهنگ ها و اقوام ندارند، اما روح و ذهن های خلاق انسان ها هر روز هنر و پیشه ای را بر روی اجسام حک می کنند. دیدن صنایع دستی، می تواند یکی از جذاب ترین راه ها برای شناخت اقوام باشد، زیرا این اثر متشکل از فرهنگ ها و اعتقادات است و یک هنرمند با روحیه ملی و عشقی که به هنر و تمدن خود دارد، اثری خلاقانه و بدیع را خلق  می کند.

 

پارچه بافی در روز جهانی صنایع دستی

 

صنایع دستی در ایران

اقوام مختلفی در گوشه و کنار ایران در کنار این مرز پهناور از دیرباز دست به تولید صنایع دستی می زنند که با خلاقیت و ذوق هنری و ابتکار خود در سراسر جهان شهرت داشته اند. صنایع دستی در ایران از مهم ترین رکن استعداد بشمار می آید و مطالعات علمی زیادی بر روی آن انجام می شود و کتب  بسیاری از علمای بزرگ در مورد صنایع دستی ایران نوشته شده است. براساس تحقیقات و مطالعات کارشناسان در زمینه صنایع دستی، ۳۷۰ رشته صنایع دستی به ۲۴ دسته تقسیم می شوند: بافندگی، دستباف، بافتنی، قلاب بافی، چاپ سنتی، نمد، سفال و سرامیک، طراحی شیشه، چرم و مصنوعات چرمی، مصنوعات فلزی و فلزی، قلم مو، آسیاب، حکاکی و آلیاژهای فلزی، سنگ تراشی، حکاکی روی سنگ و معرق، چوب خرد کردن، دمبرگ و نازک کردن چوب، کنده کاری، حکاکی و سنگ زنی چوب، حصیر بافی، تزئینات، خاتم کاری، کاشی کاری، ملیله کاری، میناکاری، ساخت اشیاء ظریف و هنرمندانه، ساخت زیورآلات، ساخت دست سازهای دیگر.

 

ایران؛ پیشتاز در ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی

شاید کمتر شهر و روستایی در ایران وجود داشته باشد که در آن صنایع دستی تولید نشود. محلیان هر نقطه از کشور بسیاری از لوازم منزل، لباس ها و زیورآلات خود را به صورت دستی می سازند. عده ای نیز این محصولات را به صورت عمده تولید کرده و به گردشگران می فروشند.

تعدد آثارتاریخی و تنوع صنایع دستی فارس، خلاقیت هنرمندان اصفهانی، قدمت و اصالت آثار همدان، سنگ های قیمتی مشهد، سفال های ۷هزارساله سیستان و بلوچستان، منبت کاری های خاص میبد یزد، فرش های قیمتی تبریز و صدها اثر حاصل از هنر دستان هنرمندان ایرانی در هر گوشه و کنار کشور باعث شده تاکنون ۱۴ شهر و روستا از ایران در فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی قرار بگیرند.

ایران مهد ذوق، خلاقیت و تصویرگری است. آثار به جا مانده از ایرانیان عصرهای گذشته نشان می دهد که این ذوق و عشق به ساختن وسایل خلاقانه و گره خورده با آداب و رسوم از گذشتگان به مردم امروز ایران ارث رسیده است. هنرمندان خوش فکر ایرانی با ثبت آثار صنایع دستی در مجامع جهانی، زمینه را برای آشنایی مردم جهان با فرهنگ غنی ایرانی فراهم می کنند. و این چنین است که باید روزی را به پاسداشت روح متعالی و ذهن خلاق این جادوگران ثبت مصور فرهنگ اختصاص داد تا شاید زحمات و تلاش های آن ها برای نگه داشتن روح هنر به چشم بیاید.

اعضای کیمیاترنج

 

به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، در ایران به مدت یک هفته در اقسام و نقاط کشور بازارچه هایی برای نمایش صنایع دستی محلی دایر می شود.  سمینار و کنفرانس های زیادی برای معرفی و گسترش اطلاعات در مورد صنایع دستی برای عموم مردم برگزار می شود  تا شرایط هنرمندان در این صنایع و گسترش بازار صنایع دستی بهبود ببخشند.

 

تجربه خرید لذت بخش صنایع دستی را با کیمیاترنج تجربه کنید.

www.kimiatoranj.com

یک نظر برای “روز جهانی صنایع دستی، روز بزرگداشت هنر و فرهنگ

  1. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. Its always interesting to read articles from other writers and practice something from other sites.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *