صنایع دستی

رمز و راز نهفته در نقش قالی ایرانی

نقش قالی ایرانی

ایران از سالیان دور تا کنون، مهد تاریخ و تمدن در جهان و در ساخت و تولید صنایع دستی سنتی در جهان و خاورمیانه زبانزد خاص و عام بوده و در تمام گوشه و کنار این مرز و بوم گردشگران ایرانی و خارجی زیادی را به سمت خود می کشاند. بسیاری از صنایع دستی ایرانی به دلیل ارزش بالایی که دارند در اکثر موزه های معروف ایران و جهان دیده می شوند. درکنار انواع صنایع دستی از جمله ظروف و تابلوهای قلم زنی، محصولات خاتم کاری، سرویس تزئینی میناکاری، قالیبافی یکی دیگر از صنایع دستی محبوب ایرانی بشمار می آید. اولین شغل زنان در قدیم قالبافی بود و علاوه بر رسیدگی به امور خانه از طریق قالیبافی پا به پای همسرانشان، آنها را یاری کنند.

رمز و راز نهفته در نقش قالی ایرانیقالی ایرانی، مهد نقش های اصیل

فرش از قدیمی ترین صنایع دستی ایرانی محسوب می شود که بدست هنرمندان ایرانی با بهترین کیفیت، زیباترین طرح ها و خیره کننده ترین نقش ها بافته می شوند که نتیجه ی این دست بافته های اصیل ایرانی باعث شد تا در بین جهانیان شناخته شود. در دوران ایران باستان، ایرانیان در خانه هایشان و در کاخ های پادشاهی فرش پهن می کردند و به محل زندگی خود جلوه ای متفاوت می بخشیدند. در کتاب تاریخ نگاران یونانی آمده است که؛ ایرانیان برای اینکه بستر نرمی داشته باشند، از قالیچه استفاده می کردند.به همین جهت، در تمام گوشه کنار دنیا، علاوه بر وسیله کاربردی، زینت بخش خانه ها نیز محسوب می شود. نوع بافت فرش های دستبافت ایرانی در سه قالب: افشان، ترنج و خشتی بافته می شوند. از بین این سه قالب، قالب ترنج در بین ایرانیان بیشتر شناخته شده است و تنوع بالایی در طرح و نقش دیده می شوند.

 

فرش هایی با قدمت هزاران ساله

یکی از قدیمی ترین فرش ایرانی که از نظر متخصصین و تاریخ شناسان قدمت هزار ساله دارد، فرش پازیریک است. تار و پود این فرش بعد از گذشت چندسال در برابر پوسیدگی و یا کمرنگ شدن رنگ ها در امان مانده است و برای باستان شناسان اثر هنری با ارزشی است. اگر به موزه ویکتوریا آلبرت واقع در انگلستان سفر کنید، حتما مبهوت قالی ایرانی شیخ صفی خواهید شد. این دو قالی، جز خیره کننده ترین قالی هایی هستند که از نظر همسان بودن در طرح، نقش و بافت حیرت انگیزند و تنها ایرانی ها از تبحر بالایی برخوردارند. این قالی نماد فرهنگ و هنر ایرانی در جهان شناخته می شود و در عصر صفوی به دست استاد محتشم کاشانی بافته شده است.

قالی کرمان، کیفیتی مثال زدنی

قالی زیگلرمحل، از جمله فرش ایرانی است که در بازار های جهان به فروش رسیده است. قدمت بالای این قالیچه باعث شده تا تاریخ شناسان اطلاع دقیقی از تاریخ بافت این قالیچه اعلام نکرده اند و تنها از نوع بافت و ابریشمی که در آن بکاررفته است متوجه شده اند که این قالیچه در نقاط مرکزی ایران بافته شده است. در بین قالی های ایرانی، قالی های کرمان از بهترین و با کیفیت ترین قالی هایی هستند که در ایران بافته می شود. قالی گلدانی کرمان، جز قیمتی ترین قالی ها در جهان محسوب شود. شهرت بالای این قالی باعث شده تا بسیاری از جهانیان با قالی های ایرانی آَشنا شوند.

هرکجا بحث خاص ترین گره ها در بافت قالی می شود، قالیچه ابریشمی اصفهان از جمله قالی هایی که با ابریشم های خالص در هم تنیده شده و طرحی مثال زدنی را خلق کرده است و گره در آن تراکم بالایی دارد و کیفیت آن بعد از ۱۵ سال حفظ شده است.

قالی کرمان، کیفیتی مثال زدنی

نبوغ نقش و نگار بر روی قالی های ایرنی

اگر در بازارهای فرش سری بزنید هیچ طرح تکراری و خسته کننده ای نخواهید دید. تنوع در طرح و نقش قالی های ایرانی، برای هرکسی تازگی را به ارمغان می آورد. هر فرشی در هر نقش و نگاری از نظر مادی و معنوی ارزش بسیار بالایی برای هر ایرانی دارد. طرح هایی که بیشترین محبوبیت را در بین مردم دارند از جمله طرح شاه عباسی، طرح ترکمن، طرح ایلی و عشایری، طرح محرابی و طرح شکارگاهی هستند.

نقش و نگار بر روی قالی های ایرنیانواع فرش ایرانی

فرش ایرانی در دو قسمت فرش ماشینی و دستباف شناخته می شود. امروزه به دلیل مقرون به صرفه بودن قیمت فرش ماشینی، تقاضا هم افزایش یافته است؛ اما فرش دستباف ایرانی از نظر تار و پود و نخی که استفاده می شود بسیار متفاوت تر از فرش های ماشینی هستند و چیزی از ارزش معنوی و حسی که در تار و پود فرش های دستباف به انسان انتقال می دهد،کم نمی کند و قیمت بالاتری دارند.

استفاده از ابریشم در فرش جلوه بهتری به نقش و نگار فرش می دهد. فرش ایرانی از نظر تار و پود در ۴ نوع یافت می شود:

  • فرش تمام ابریشم، که پرز و چله آن کاملا از جنس ابریشم است و از نظر قیمت بسیار بالاتر از دیگر فرش های دستباف می باشند.
  • فرش گل ابریشم، تنها در گل ها و حاشیه های فرش از ابریشم استفاده می شود تا تنها نقاط خاصی از فرش جلوه بیشتری داشته باشد و در بقیه نقاط دیگر از نخ پشم برای بافت بکار گرفته می شود.
  • فرش ایرانی کف ابریشم، تنها در چله ی آن از ابریشم استفاده شده و برای بافتن یک فرش دستبافت ایرانی از پشم استفاده می شود.
  • فرش دستباف سوف از جمله قالی هایی هستند که با ترکیبی از تار و پود ضخیم و نازک بافته می شوند.

ویژگی های فرش ایرانی

ایران کشوری پهناور، با فرهنگ ها و قومیت های مختلف، هنرمندان زیادی را در تمام نقاط کشور پرورش داده است که هرکدام در محل زندگیشان صنایع دستی منحصر به فردی را خلق می کنند تا مردم را به سمت صنایع دستی بکشانند و این تاریخ و تمدن ایرانی که از پدرانشان به ارث برده اند به آیندگان معرفی کنند. فرش از جمله این محصولاتی است که از نظر بافت، تارو پود، نقش و رنگ با هر شهری تفاوت و شباهت هایی دارد. برای اینکه با اصالت هر فرش آَشنا شوید باید سری به فرهنگ و تاریخ هر شهر بزنید.

شهر های صادر کننده فرش دستباف

شهرهای کرمان، تبریز، یزد، اصفهان، قم، کاشان و عشایرها مراکزی هستند که به جهت قدمت بالا در زمینه تولید و بافت فرش دستباف در جهان شهرت و معروفیت بالایی دارند. بسیاری از فرش های دستبافت قدیمی در موزه های معروف جهان دیده می شوند که برای هر ایرانی افتخار و سربلندی دارد. موزه ویکتوریا آلبرت، موزه هنرهای زیبای بوستون، موزه لس انجلس و موزه لوور فرانسه از موزه های معروف جهان هستند که آثار هنرمندان ایرانی در آن دیده می شود.

کیمیاترنج با ارائه انواع صنایع دستی با بهترین قیمت، تنوع انتخاب را برای شما عزیزان بالا برده است. شما میتوانید طرح های مختلف محصولات را در فروشگاه انتخاب و با خیال راحت خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *