صنایع دستی, فرهنگی

انواع صنایع دستی در اقوام مختلف ایران زمین

صنایع دستی در شهر های ایران نشان از فرهنگ و تمدن آنها میباشد و شامل محصولاتی از جمله فرش، پارچه های زربافت، ظروف فلزی، تابلو و مجسمه ها و پوشاک میشود. پوشاک از دسته هایی هستند که بطور واضح نشان دهنده ی آداب و رسوم اقوام مختلف ایران است. لباس های محلی کردی، بختیاری و آذربایجانی‌ هر کدام دارای طرح و آداب خاصی هستند. که به زیباترین شکل طراحی شده و هر کدام جلوه ی بینظیری دارند. محصولات دست سازی که توسط اساتیدی با تجربه چندین ساله ساخته شده و علاوه بر فروش داخلی به کشور های دیگر صادر میشوند. در میان صنایع دستی ایران قالی ایرانی از مهمترین صنایع دستی محسوب میشود. آوازه ی قالی ایرانی به دوره ی هخامنشی بازمیگردد. مشهور ترین صنایع دستی ایران در شهر های اصفهان،‌یزد، زنجان، بوشهر، گیلان، شیراز، همدان و تبریز میباشد. که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

عگس ازصنایع دستی شناسنامه ای هنری از اقوام ایران

صنایع دستی ایران از زیباترین محصولات هنری و دست سازی هستند که فرهنگ و تاریخ این کشور را در جهان به نمایش میگذارند. صنایع دستی در کنار گویش، سنت ها، خوراک و باورها شناسنامه ی هنری ایران را تشکیل میدهند. آثار هنری در طول تاریخ پلی میان هنر و تمدن آن سرزمین بوده است. این آثار توسط اساتید ماهر در شناسایی معماری و هنر ساخته شده. و تلفیقی از وقایع تاریخی، باورهای دینی، عناصر طبیعی و نقوش دربردارنده سنت مردمان هستند.

معرفی مهمترین شهر های دارای صنایع دستی

هریک شهر های ایران با داشتن بهترین صنایع دستی خاص خود پازلی از هویت ایرانی را تکمیل کرده اند. صنایع دستی اقوام مختلف در طرح های منحصر به فرد و ترکیبی از رنگ های چشم نواز بهترین راه برای شناخت فرهنگ و تمدن کشور میباشند. در ادامه با مهمترین صنایع دستی در شهر های متمدن ایران آشنا میشویم.

   اصفهان مهد میناکاری، خاتم کاری و قلم زنی

شهر تاریخی اصفهان به عنوان قطب هنر های دستی، صنایع دستی بسیاری را در دل تمدن هزارساله خود جای داده است. اگر از میدان نقش جهان دیدن کرده باشید. در اطراف آن فروشگاه ها با انواع صنایع دستی اصفهان شما را خیره خود میکند. خاتم کاری و قلمزنی هنر هایی هستند که با هنر دست اساتیدی خبره در محصولات مختلف کار شده اند. آینه و شمعدان های قلمزنی شده، پارچه ها و کیف های قلمکار و ظروف میناکاری جزء صنایع دستی هستند که هنر اصیل اصفهان را بازگو میکنند.

عکس صنایع دستی اصفهان

  یزد قطب کاشی کاری و نساجی در ایران

اگر به دنبال نفیس ترین پارچه های ایران هستید، آن ها را در یزد خواهید یافت. ترمه هایی با الیافی بسیار لطیف در رنگ های مختلف و با دقتی بالا در یزد بافته میشوند. که دارای طرح و نقوش ویژه از جمله بته جقه هستند. کاشی کاری به سبک یزدی را میتوان از میان دیگر کاشی کاری ها به راحتی تشخیص داد. طراحی منحصر به فرد صنایع کاشی سازی جلوه ای متفاوت به نمای سازه ها میدهد.

عکس صنایع دستی یزد

   استان زنجان معروف به چارق های ظریف

چارق یا چاروق کفش هایی است با کف های چرمی و سطوحی پر زرق و برق که از تمدن هزاران ساله این صنایع دستی برگرفته شده است. هنر بافت رنگین این پوشاک آنقدر دلنشین و زیبا است که بیش از پوشاک، از جنبه ی تزئینی برخوردارند.

   گبه بافی مهارتی بینظیر از استان بوشهر

گبه و گلیم های استان بوشهر زبانزد طرفداران فرهنگ این شهر در داخل و خارج از کشور میباشد. این محصولات از کهن ترین صنایع دستی این استان بوده و در دو نوع رنگرزی گیاهی و بدون رنگ ( از پشم گوسفندان) تهیه میشوند. گبه های بوشهر در طرح های خشتی، فصلی و شیری رنگ ساخته میشوند.

   چموش دوزی و حصیر بافی در استان گیلان

حصیر های معروف استان گیلان از ساقه گیاهانی از جمله سوب، لی، کلر و کولوش ساخته میشوند. و در ساخت صنایع دستی مختلفی از جمله کیف و سبد ها، کلاه های آفتاب گیر و زیرانداز های با کیفیت کاربرد دارند.

عکس از صنایع دستی شناسنامه ایران

   خاتم کاری و خراطی از صنایع دستی شیراز

خاتم کاری شیراز همانند اصفهان طرفداران زیادی دارد. صنایع دستی خاتم کاری از معروف ترین هنر های اصیل در شیراز به حساب میآید و در محصولاتی از جمله ست های رومیزی، ساعت های تزئینی، گلدان ها و … عرضه میشوند.

ست سطل و جادستمال و جاکاردی خاتم و تذهیب  بهترین چرم های دست ساز در همدان

رواج دامپروری در همدان زمینه ی رواج بهترین چرم های دست ساز شده است. کیفیت و دوام بالا، درخشندگی در ساخت صنایع دستی از جمله کیف و پوشاک چرمی، محصولات چرمی همدان را به بهترین محصولات در ایران تبدیل کرده است.

   تبریز،‌قطب فرش و قالی دستبافت در جهان

بافت فرش دستبافت تبریز، کیفیت و طرح های منحصر به فرد در ساخت این فرش ها از مهمترین ویژگی های قالی تبریز است. فرش های صادراتی ساخت این شهر دارای ترکیب رنگ هایی چشمگیر است که آن را از دیگر قالی ها متمایز میکند.

   کرمان مهد قالیبافی و گلیم های پر رمز و راز

آوازه ی قالی کرمان را میتوانید در اقوام مختلف ایران بشنوید. قالی اعلای کرمان از گره های نامتقارن بافت شده اند و نقوش تاریخی در این فرش ها آن ها را از دیگر نمونه ها جدا میسازد. تاریخچه و اساتید پر آوازه در حوزه ی قالی بافی کرمان باعث شهرت این صنایع دستی شده است.

هنر زیبای زرگری در ایران

هنر تاریخی زرگری از دیگر شاخه های تمدن ایران زمین است که قدمت آن به امپراتوری ساسانی باز میگردد. اصفهان از جمله شهر های پیشرو در هنر طلاسازی بوده و هست. در بازار زرگر های اصفهان میتوانید از انواع مدل های سنتی و مدرن صنایع دستی طلاسازی لذت ببرید. این هنر پر آوازه در بازار هنر اصفهان نیز بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب میکند. هنر زرگری در شهر های مشهد، یزد، و اردبیل نیز رونق فراوانی داشته است.

عکس بازار هنر اصفهانخرید صنایع دستی برند

همانطور که پیش از این درمورد اهمیت صنایع دستی اصیل ایران توضیح دادیم. یک محصول اصیل میباست توسط اساتید با تجربه طی فرایند های مشخصی با بکار گیری مواد اولیه با کیفیت بالا ساخته و بازبینی شوند. تا پتانسیل یک محصول برند را داشته باشند. که هویت ایران و ایرانی را هر کجای جهان بازتاب کنند. کیمیا ترنج با ساخت صنایع دستی برند، محصولاتی با هویت اصیل را ارائه میکند. شما میتوانید پر جلوه ترین ساعت های تمام خاتم، رومیزی های قلمکار در رنگ های متنوع، ست سماور برنجی و بسیاری از صنایع دستی دیگر را از فروشگاه کیمیاترنج مشاهده و خرید نمایید.

سماور 3 لیتری ذغالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *