صنایع دستی

اصفهان، قلب تپنده صنایع دستی ایران

سرویس سماور زغالی به سبک نقاشی

هنگامی که اسم صنایع دستی می آید، ذهن ما به سمت تاریخ و پیشه های کهن یک جامعه می رود. صنایع دستی هر کشور ریشه در فرهنگ واصالت مردم آن دیار دارد و مجموعه ای از آداب و رسوم جامعه را تشکیل می دهد . همچنین جایگاه بسیار مهمی در میراث فرهنگی یک ملت دارد.

یکی از افتخارات هر ملت و کشوری آثار تاریخی ، صنایع دستی و بومی آن است که ریشه عمقی در فرهنگ دارد و جزیی از میراث فرهنگی و هنری هر کشوری است که به آیندگان منتقل می شود و ارزش زیادی برای گذشتگان دارد.

صنایع دستی هنردست و خلاقیت است که آن را از تمام صنایع ماشینی مستثنی ساخته و مواد اولیه ساخت آن بومی است  که با نهایت خلاقیت یک صنعتگر تجلی می یابد و آن را تبدیل به یک وسیله بسیار با ارزش و گرانقیمت می کند .

صنایع دستی ایران نیز به عنوان نماد و تبلور فرهنگ غنی این سرزمین از دیرباز شهرتی جهانی داشته است. صنایع دستی از عامل های مهم در شناساندن تاریخ چندساله ایران می باشد واز با ارزشمند ترین آثار هنری در کشور بشمار میرود به طوریکه هر روز علاقمندان زیادی را به سمت خود جذب می کند . هرساله تعداد بی شماری از توریست های خارجی به ایران سفر می کنند و مجذوب این آثار دستی هنرمندان ایرانی می شود. صنایع دستی در هر نقطه از کشور متفاوت است و در این میان صنایع دستی اصفهان به علت تنوع، قدمت و ظرافت از جایگاه ویژه ای برخوردار است. صنایع دستی ایران جز سه قطب برتر صنایع دستی جهان به شمار می رود و همین امر پتانسیل این صنعت زیبا را برای درآمدزایی و رونق اقتصادی افزایش داده است.

اصفهان جزو قطب های اصلی صنایع دستی ایران و حتی جهان به شمار می رود که آثارهنری آن طرفداران سرسخت و پرتعدادی دارد. در ادامه به معرفی صنایع دستی معروف و پرطرفدار اصفهان می پردازیم.

 

۱- خاتم کاری: خیمه سازی با چوب، فلز، استخوان

خاتم کاری به عنوان یکی از نفیس ترین صنایع دستی ایران، با طراحی بر روی قطعات کوچک چوب، استخوان و یا فلز آثار های دستی چشم نوازی را تولید می کند . در میان تمام صنایع دستی ایران، خاتم کاری بسیار استادانه است چرا که در ساخت این اثر هنری چشم نواز از علوم هندسی و ریاضیات بسیار ماهرانه استفاده شده است. خاتم کاری اصفهان جزو شناخته شده ترین آثار صنایع دستی ایران هستند.

صنایع دستی اصفهان

شکلات خوری تمام خاتم به سبک سه در

 

۲- قلمزنی: حکاکی روی فلز

قلم زنی یکی از زیباترین هنرهای ایرانی و صنایع دستی ایرانی است. قلم زنی هنر میل به نقوش دقیق و پر زرق و برق ایرانی بر روی فلزات مختلف از جمله مس، برنج، نقره و طلا با چکش و قلم است. حکاکی فلزکاری ایرانی به عنوان مستندترین رسانه هنری ایران در دوره اسلامی شناخته شده است. استادان اصفهانی با ظرافت و دقت قلم خود را بر روی فلز سخت حرکت می دهند و نقوشی دل انگیز و چشم نواز می آفرینند.

تنگ قلمزنی شبکه بری

تنگ قلمزنی شبکه بری

 

۳- صنایع دستی چوبی: خلق هنر بر تنه طبیعت

از دیرباز ساخت اشیا مختلف با چوب جزو علاقمندی های بی بدیل بشر بوده است. معرق و منبت از آثار هنری جذاب و ظریفی هستند که با ذوق و سلیقه فراوان هنرمندان به وجود آمده اند. با استقاده از هنر معرق و منبت می توان با چوب آثار هنری بسیاری را ساخت؛ به گونه ای که هر چشمی را به سمت خود جذب می کند. هنرمندان اصفهانی با استفاده از تنوع بالای چوب های موجود در کشور و دستان هنرمند و ذهن خلاق خود به صنایع دستی چوبی ایران، جلوه ای درخشان بخشیده اند.

تخته نرد تمام خاتم

تخته نرد با هنر چوب و خاتم

۴- مینا کاری: نقاشی مینا روی مس، نقره، طلا

مینا کاری یکی از مشهورترین صنایع دستی ایران است که بیشتر در اصفهان و شیراز انجام می شود. میناکاری هنر رنگ آمیزی و تزیین سطح فلزات (و حتی سفال ها) با آمیختن رنگ های درخشان بر روی آنها است. مینا کاری به عنوان یکی از صنایع دستی شناخته شده در دوران ساسانیان است که بر روی در و لوسترهای کاخ‌ها، عمارت‌ها و زیارتگاه‌های قدیمی حکاکی شده است که چشم جهان گردان را به سوی خود می کشد.

سرویس سماور زغالی به سبک نقاشی

سرویس سماور زغالی به سبک نقاشی

۵- فیروزه کوبی: منبت سنگ فیروزه

در میان نفیس ترین صنایع دستی ایران، فیروز کوبی یکی از صنایع دستی بسیار محبوب است.  قدمت این صنعت به حدود شصت سال قبل می رسد .این صنایع دستی ایرانی یکی از سوغاتی های ایرانی است که توسط تعداد زیادی از عرضه کنندگان صنایع دستی ایرانی تولید می شود. . ظروف منبت کاری شده با سنگ فیروزه یکی از مقرون به صرفه ترین صنایع دستی ایران است که جزیی از خرید توریست ها از بازار های سنتی ایران می باشد .

۶- مینیاتور: نقاشی مینیاتوری با دست

مینیاتور هنر پرداختن به جزئیات است. در گذشته مینیاتور به صورت یک نقاشی دست ساز نفیس ایرانی بر روی کاغذ یا مهمتر از آن بر روی تکه استخوان شتر ارائه می شد. اما امروزه نقاشی های مینیاتوری را بر روی چوب نیز انجام می شود. تابلوهای مینیاتور به عنوان یکی از بهترین صنایع دستی ایران در بسیاری از فروشگاه های صنایع دستی ایران یافت می شود.

تخته مینیاتور

تخته شطرنج مینیاتور

 

در پایان این صنایع دستی در کنار آثار های تاریخی زیبایی های خستگی ناپذیری را به وجود می آورد که هر فردی در هر سنی را به سوی خود جذب می کند . زیبایی این  هنر ها را می توان در هر خانه ای یافت و از تماشای آن لذت برد.

 

۴ نظر برای “اصفهان، قلب تپنده صنایع دستی ایران

 1. kashisaz گفت:

  بسیار مفید بود

 2. Ghasem lotfi گفت:

  به طور خلاصه و ارزشمند در مورد صنایع دستی توضیح دادین و جالب بود

 3. r.mousavi گفت:

  ممنون بابت توضیحات بسیار عالی بود.

 4. skyreverySnasy گفت:

  Abu Dhabi Private Jet Gulfstream G650 – more information on our website skyrevery.com
  Private jet rental at SkyRevery allows you to use such valuable resource as time most efficiently.
  You are the one who decides where and when your private jet will fly. It is possible to organize and perform a flight between any two civil airports worldwide round the clock. In airports, private jet passengers use special VIP terminals where airport formalities are minimized, and all handling is really fast – you come just 30 minutes before the estimated time of the departure of the rented private jet.
  When you need private jet charter now, we can organise your flight with departure in 3 hours from confirmation.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *